Общинското предприятие „Флора“ в Търговище започна почистване на ореховата гора в парка „Боровец“. Тя е в непосредствена близост до боровата гора, чието почистване и облагородяване бе извършено в края на 2023 г., информират от общинската управа.
Прожекции на филма „Гунди-легенда на любовта“ ще има в Смядово в Народното читалище „Братство - 1860“. Те са от 12:00 и от 17:00 часа. От 15:00 ч. ще бъде прожектиран детски филм, заяви Иван Кюркчиев, председател на смядовското читалище.
Той поясни, че прожекциите са по повод 21 ноември - Деня на Смядово. Също във връзка с празника, с концерт в Народното читалище „Братство - 1860“ вчера беше чествана двадесетата годишнина от създаването на вокалната група „Маргаритка", каза Кюркчиев. Ръководители на формацията от основаването са Димитричка Димова и Стоян Шайков, посочи той.
Кюркчиев съобщи още, че се работи по организирането на коледен концерт в Народното читалище „Братство - 1860“ с местни групи и гостуващи ансамбли, като отбеляза, че датата за проявата все още не е уточнена.
Биографичната история "Гунди - л
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че няма да оттегли кандидатурата на Рая Назарян по време на разискванията в пленарна зала за избор на председател на 51-вото Народно събрание. Борисов взе думата, като посочи в началото на изказването си, че мълчанието е красноречиво и изтъкна, че не вижда защо продължава предизборната кампания от парламентарната трибуна.
Той отговори на Елисавета Белобрадова от „Продължаваме промяната – Демократична България“, която посочи, че първата политическа сила не е направила нищо досега, за да сформира мнозинство. "Какво искате от мен – да си оттегля кандидата, за който над 600 хиляди са гласували. Няма да го оттегля – нищо не ми дава право да го оттегля", добави Борисов.
По-рано днес Кирил Петков призова ГЕРБ-СДС да оттеглят номинацията си за поста.
През октомври се е увеличил броят на започналите работа безработни, регистрирани в Бюрото по труда във Велико Търново, съобщиха от институцията. През октомври 243 безработни лица са започнали работа, наблюдава се увеличение на броя им в сравнение с предходния месец и спрямо същия месец на предходната година.
Четири лица от групата на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили своята нова позиция чрез бюрото по труда, посочиха още от Бюрото по труда.
От търсещите работа над 25 на сто са наети в сферата на преработваща промишленост, 16 процента – в строителството, толкова са наети и в държавно управление. В сектора на хотелиерството и ресторантьорството процентът е над шест.
Равнището на регистрираната безработица за региона на Дирекция „Бюро по труда” – Велико Търново през месец октомври е 3,6 процента, при 5,2 на сто за страната
Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566. Това сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Информацията бе представена от изпълнителния директор на агенцията – Иванка Динева, време на Първа национална конференция за донорството на генетичен материал. Събитието се състоя в столичната болница "Света Екатерина“ и бе организирано от ИАМН, Факултета по обществено здраве (ФЗО) към Медицинския университет (МУ) – София и организация "Искам бебе".
През 2021 г. е са направени 1429 процедури с донорски яйцеклетки, а през 2022 г. – 1530 г. Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г
Практиката досега показва, че съдилищата възприемат като много важна възможността да сезират Конституционния съд (КС). Имаме вече до началото на октомври 15 искания от съдилища, различни от върховните, т.е. като окръжен, районен, административен и апелативен. Една част от тях не бяха допуснати поради съществени слабости, които в крайна сметка са свързани със самото изискване, заложено в конституционната норма – член 150, ал. 2 – искането да се отнася до приложима по конкретно дело пред питащия съд законова норма. Това каза пред журналисти в Плевен член-кореспондент проф. Атанас Семов, който пристигна за участие в среща на тема „Сезиране на Конституционния съд от съд по чл. 150, ал. 2 от Конституцията - актуални проблеми“.
За мен продължава да е проблем това, че съдилищата не могат да правят тълкувателни питания. Тълкувателната компетентност на Конституци
Целта на настоящата инициатива е да се подобрят условията за разходка в района. В момента се премахват паднали и изсъхнали дървета, клони и храсти. Почистват се и пътеки, които до момента са били трудно достъпни заради прорасналата растителност. Ще се оформят и короните на част от ореховите дървета.
Заради голямата площ, която трябва да бъде обхваната, ще се работи на етапи и според метеорологичните условия.
След почистването на северната част на близо 100-годишната борова гора преди близо година, по протежение на пътеките бяха поставени пейки. Монтирано бе осветление, обновена бе площадката за свободно разхождане на кучета. Зоната по пътеката над езерото в парка „Борово око“ също бе почистена от изсъхнали и паднали дървета и клони. Там бяха засадени и над 200 иглолистни дръвчета.
Протестиращи граждани от район „Изгрев“ блокираха за кратко кръстовището на бул. „Драган Цанков“ и ул. „Фредерик Жолио – Кюри“. С лозунги „Искаме дървета, не искаме бетон“ те протестираха срещу застрояване на градинка в квартал Изток, намираща се на бул. „Самоков“.
Протестиращите искаха градинката на бул. „Самоков“ да бъде включена в зелената система на Столична община на основание Закон за устройството и застрояването на Столична община.
Гражданите от район „Изгрев“ са събрали 3630 подписа срещу застрояването на зелената площ.
Ние сме от два блока „Самоков“ 14 и „Самоков“ 16, които са съседни на една малка градинка с 20 дървета, каза Ивайло Гечев, който е един от организаторите на протеста. Градинката е изключително малка, много неподход
Възстановено е движението в изпреварващата лента при пътен възел "Долна Диканя" на автомагистрала "Струма" в посока София. Това съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура".
Преминаването по активната лента е ограничено, а шофьорите се призовават да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Трафикът се регулира от "Пътна полиция".
Припомняме, че по-рано в района стана катастрофа, при която загина руска гражданка.
За една седмица – от 11 до 17 ноември, във Варненска област са установени 26 души, шофирали след употреба на алкохол или наркотици, съобщиха от полицията в крайморския град.
Наложените актове и фишове са над 2251. Засечените нарушения на ограниченията за скорост са близо 4000 – 3907.
Общо седем души са шофирали с над 1,2 промила алкохол в кръвта. По тези случаи са образувани досъдебни производства. Петима души са управлявали автомобил под въздействието на наркотици.
През седмицата в региона са станали общо 40 катастрофи, от които девет са тежки. За седмицата няма пътнотранспортни произшествия със загинали.
Припомняме, че през предходната седмица в областта бяха регистрирани 4670 случая на шофиране с превишена скорост, а катастрофите бяха 69 с четирима загинали.
Специална фотоизложба, посветена на младите авиационни фотографи (спотъри), ще бъде открита утре на летище София, съобщиха от пресслужбата на летището. Фотографиите ще бъдат подредени на Терминал 2 на летището, а кадрите са заснети от спотърите, включили се пред през октомври в инициатива за спотърската общност, организирана от летището.
Вдъхновени от страстта си към авиацията и магията на "големите метални птици", младите спотъри заснемат впечатляващи кадри, които разкриват красотата на авиацията през техния обектив. Изложбата ще представи 23 уникални творби, посочват от летището за инициативата.
Събитието ще бъде открито в 12:00 часа от Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на „СОФ Кънект“, оператор на летище София и специални гости от авиационната общност, които ще разкажат повече за страстта да си авиационен спотър.
До средата на
"ВиК" ЕООД в Петрич е в стабилно финансово състояние и прогнозира печалба за настоящата година от около 200 хиляди лева, каза управителят на дружеството Ивайло Христов. Според него изключително важни за финансовото състояние на дружеството са спечелените обществени поръчки и договорите за строителство. "Без тях резултата, който обявих за очаквана печалба от около 200 хиляди лева, би бил немислим", каза Христов. Без допълнителните дейности, цената на водата също няма да може да се запази, поясни още той.
"С разходите, които има дружеството, в други ВиК оператори цената на водата е три лева, а качеството на услугата е същото. Да не говорим, че огромни области са на жесток режим на водата, а пък ние се водим най-топлата точка в България и дори не сме намеквали за режим на водата", каза още Ивайло Христов.
По думите му за доброто финансово състояние на дружеството тази годин